PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Sobota 30.05.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Perníková chaloupka

Místo klecí vůně perníku

Dříve zde sídlil Ústav sociální péče, dnes zde najdete netradiční Muzeum perníku a pohádek. Spolu s postavičkami, chaloupkami a betlémy z voňavé sladké pochoutky, jsou ve zdejších prostorách naaranžovány výjevy z nejrůznějších pohádek.

Ráby na Pardubicku negativně proslavila kritika populární spisovatelky J. K. Rowlingové. Problematické " klecové" zařízení, které rozvířilo debatu o sociální péči v České republice, v současné době sídlí v nové budově. V té původní zůstalo po bývalých svěřencích pouze několik desítek zubních kartáčků zastrkaných za rozvody topení v umývárně. Současný majitel Luděk Šorm dokázal ponurou náladu zdejšího prostředí proměnit v pohádkové království provoněné perníkem.

Krok za krokem pohádkou

Autoři expozice přemýšleli, jak by svět perníku a perníkařského řemesla co nejvíce přiblížili dětem i dospělým, až se zrodil nápad putovat jednotlivými místnostmi v roli pohádkových hrdinů, konkrétně Jeníčka a Mařenky. Po chvíli jsou návštěvníci do děje vtaženi tak, že si od lopaty na šoupnutí do pece nebo od zamřížovaného chlívku s tlustoměrem, drží raději patřičný odstup. Výprava začíná ukázkou několika pravých upečených perníkových chaloupek v místnosti nazvané Perníkov. Zájemci jsou zde poučeni o některých méně známých skutečnostech z pohádky O perníkové chaloupce a seznámeni s jejími cizojazyčnými proměnami. Leckoho překvapí, že v Makedonii mají místo perníkové čokoládovou, ve Španělsku z karamelu a ve Slovinsku chaloupku z piškotů. Ve všech obměnách vystupuje Ježibaba s dvěma dětmi a vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké to je zabloudit v tmavém lese, je možné v následující místnosti. Na toho, kdo tmou se spoustou překvapení statečně dojde do cíle, čeká perníkem provoněná kuchyně hodné ježibaby. Hosté ji většinou zastihnou, jak právě ve starodávné peci peče perníky nebo vyřezává dřevěné formy, a k tomu všemu poutavě vypráví o historii pernikářského řemesla.

Jedna pohádka nestačí

Muzeum je pod Kunětickou horou čtvrtým rokem a jeho návštěvnost neustále stoupá. V letošním roce zaplatilo perníkové více než 50 000 tisíc návštěvníků a i z toho důvodu mohou v prostorách původního loveckého zámečku přibývat stále nové pohádkové místnosti. V přízemí je k vidění pekelná místnost s kotlem pro hříšníky, ze které se po schodech stoupá do nebe, do místnosti ve které andělé skleněným průhledem pozorují dění na zemi. V druhém patře je divadelní sál pro sto lidí a také sál budoucí knihovny zaměřené na pohádky. V rozsáhlém lesoparku, který se rozprostírá kolem muzea, při procházce narazíte na Smolíčkovu vyhlídku, ohniště dvanácti měsíčků, otočnou chaloupku na Kuří noze a další. Každým rokem vzniká něco nového a Luděk Šorm, autor celého projektu, se nejvíce těší na to, až zde návštěvníci začnou pobíhat v pohádkových kostýmech, které si zapůjčí v právě připravované půjčovně. Z původního nápadu oživit na Pardubicku pernikářskou tradici se zrodilo hned celé Perníkové hejtmanství, které prý má ambice konkurovat tomu zdejšímu, oficiálnímu.

Výhody

Velké množství podnětů pro děti

Průvodce se přizpůsobuje složení a náladě skupiny, kterou provází

Výprava za pohádkou je také poučná. Návštěvníci jsou seznámeni s tradicí pernikářského řemesla.

Nevýhody

Svérázná estetika, které se každému nemusí líbit.

Nedostatečné dopravní spojení s městem.

Andrea Zajíčková
Deníky Bohemia, BABYBOOM - všechny mutace 29.12.2007

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka
Zveřejněno 29.12.2007
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
      TURISTIKA