PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pondělí 01.06.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Panenky, ježibaba i časy císaře pána

Když je venku takové horko, že dokonce na koupališti může být nesnesitelně, lze se ukrýt v chládku muzea.

Východní Čechy - Muzeum zlomených srdcí, které mají jako první na světě v chorvatském Záhřebu, sice ve východních Čechách ještě není, ale i zde mohou lidé navštívit několik muzeí, jejichž sbírky se naprosto vymykají šedému průměru.

Muzeum perníku a pohádek najdete v perníkové chaloupce, což je bývalý lovecký zámeček v Rábech pod Kunětickou horou. Ježibaba peče perníčky a návštěvníci mimo jiné uvidí na tisícovku těchto sladkých laskomin z Pardubic, Podkrkonoší, Litoměřic a dalších míst Česka. "Nejvíc k nám přicházejí tuzemští turisté, a to především ze vzdálenějších koutů republiky jako z jižních Čech či severní Moravy, cizinců je méně," řekl ředitel muzea Luděk Šorm, jinak zkušený ježibabolog mající jmenování od jihočeského pohádkového krále Zdeňka Trošky. Zejména děti potěší skřítkové, strašidla a spousta dalších pohádkových atrakcí.

V srdci Českého ráje jen 500 metrů od hradu Trosky v Troskovicích se nachází první české Muzeum panenek a medvídků, které vzniklo před rokem. "Jeho otevřením se mi splnil dlouholetý sen. Nejlepším dárkem k prvním narozeninám je pak návštěvní kniha plná až dojemných zápisů a ocenění naší unikátní expozice. Potěšující je, že se dosud nenašel žádný nespokojený návštěvník. Hosté z Německa, Nizozemska, Polska, Velké Británie i dokonce z Ameriky, Mexika a Austrálie si pochvalují rozsah sbírky a její aranžmá," konstatovala majitelka tohoto soukromého muzea Naďa Šimková. Vystaveno je kolem tisícovky exponátů, přičemž sbírka panenek přibližuje ucelený přehled o vývoji jejich výroby. Medvědi jsou mladší. Děti si s nimi začaly hrát až kolem roku 1900. Expozici doplňují kočárky a nábytek pro panenky. Naďa Šimková sbírá panenky a medvědy od dětství a systematickému sběratelství se věnuje dvacet let.

Asi před deseti lety začal Rudolf Suk sbírat dobové reklamní cedule a inventář ze starých hospod a krámů z období rakousko-uherské monarchie. Výsledkem je Muzeum obchodu a kuriozit aneb Jak se žilo za císaře pána, které zájemci najdou v těsné blízkosti Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. "Expozice ukazuje v celé šíři, jak se asi před sto lety nejen žilo, ale také jedlo a pilo. Nyní speciálně vystavujeme, jak tomu bývalo v Podkrkonoší," uvedl majitel, jemuž se artefaktů z doby mocnářství a panování Františka Josefa I. podařilo časem shromáždit tolik, že sbírka je vskutku unikátní. Rudolf Suk si povzdechl jenom nad tím, že cestu do muzea bohužel nenaleznou mnozí z návštěvníků mířících do zoo.

Na okraji Českého ráje v Dětenicích vedle prohlídky zámku turisté vyhledávají originální pivovarnické muzeum, které přibližuje dobové interiéry například sladovny, bednárny či varny. Výroba piva zde byla obnovena podle starého receptu, takže lze ochutnat pěnivý mok takový, jaký pili naši praotcové

ELIŠKA SKOKANOVÁ
Deníky Bohemia 29.7.2006 str.5

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka
Zveřejněno 29.07.2006
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
      TURISTIKA