PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pondělí 01.06.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Medové Nebe, Peklo, Ráj...

Snad skoro každý si při vyslovení rčení "město perníku" vybaví Pardubice. A kde voní perník, tam se zákonitě objeví také perníková chaloupka. V Pardubicích se staví a zdobí "chaloupky" z perníkových plátů už pěkných pár let. Je to hezký suvenýr nebo dárek z našeho města.

Na slavné Východočeské výstavě v Pardubicích v roce 1903 početní návštěvníci obdivovali Perníkovou chaloupku jako vystřiženou z pohádky bratří Grimmů. V malé perníkové chaloupce si také hrály děti na už zrušeném dětském hřišti v Hronovické ulici...

Zač je pod Kuňkou perník...

Z půvabného, ale patřičně zchátralého loveckého zámečku Richarda Drascheho z roku 1882 v Rábech pod Kunětickou horou začala loni vznikat nová Perníková chaloupka jako výletní místo pro všechny, kteří mají rádi pohádky a medový perník.

"V této místnosti bude zanedlouho Medový ráj a asi tady bude růst stejně jako v Edenu strom. Bude se ale jmenovat Perníkovník, takže tady nebude trhat Eva jablko pro Adama, ale Mařenka pro Jeníčka," vykresluje nám další plány v Perníkové chaloupce Luděk Šorm. Foto: Tomáš Kubelka
"V této místnosti bude zanedlouho Medový ráj a asi tady bude růst stejně jako v Edenu strom. Bude se ale jmenovat Perníkovník, takže tady nebude trhat Eva jablko pro Adama, ale Mařenka pro Jeníčka," vykresluje nám další plány v Perníkové chaloupce Luděk Šorm. Foto: Tomáš Kubelka

Do Pekla po skluzavce

Nikoliv "dědkem" z Perníkové chaloupky, ale hlavním tvůrcem myšlenky, stavitelem, provozovatelem, ředitelem, turistickým průvodcem i administrátorem pohádkového areálu pod Kunětickou horou na plný úvazek je Luděk Šorm. Při každé naší návštěvě Perníkové chaloupky ho nalezneme v jiné roli a pokaždé také objevíme nějakou novinku. Tentokrát měl na sobě Luděk Šorm montérky a s tatínkem Františkem budovali ráj. Tedy nikoliv biblický ani pozemský, ale Medový ráj.

"Bude tady expozice medu a perníku a uprostřed jako v ráji bude růst strom. Nebude to jabloň, ale Perníkovník," vysvětluje nám svou představu Luděk Šorm. A už nás táhne do sousedních místností. "Tady zase bude Peklo, kam návštěvníci vjedou po skluzavce a kde bude planout i opravdový pekelný oheň. A pokračovat se bude do Nebe," říká milovník pohádek.

Pardubické noviny 23.8.2005 strana 9

V Perníkové chaloupce bude Nebe, Peklo, Ráj navazovat na nedávno otevřený Svět skřítků a strašidel, kde bydlí Bloudílek ustaraný, Jedule poťouchlá, Všeteček zvídavý, Průvanice přízemní vzteklá a dalších skoro čtyřicet bytostí.

Pečení s Ježibabou

Perníková chaloupka s turistickými službami a různými pohádkovými a perníkovými atrakcemi má otevřeno každý den od 9 do 17 hodin. Při naší poslední návštěvě jsme například hovořili s rodinou z Benešova, která výlet spojila s návštěvou chrudimského loutkářského muzea. "Na návštěvnost si nemůžeme stěžovat, lidé mohou přijít i v tomto deštivém počasí. Třeba v pernikářské dílně Ježibaby je přijemně teplo a děti si mohou samy zkusit, jak se dříve pekly perníčky, tlačené do dřevěných forem," říká Luděk Šorm.

VLASTIMIL NOVÁK
Pardubické noviny 23.8.2005 s.9

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka
Zveřejněno 23.08.2005
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
      TURISTIKA